PPG Životní moudro FS

Začátky PPG a FILOZOFICKÉ ŽIVOTNÍ MOUDRO

V dobách začátků MPG v ČR jsme stále něco ladili. S naším kamarádem Frantou (majitelem paraglidové firmy) jsem stavěli speciální krosny připravované na první Mistrovství Republiky PPG, na kterých jsme vymýšleli možnost „znovu-nakopnutí“ motoru za letu – ovšem bez elektrického startéru. V té době tato vymoženost byla něco jako sen. Lanko z ručního „splachovadla“ (zařízení pro roztočení motoru a jeho nastartování)  jsme prodloužili a přes vyvinutý kladkostroj jsme jeho konec navlíkali za letu na nohu a kopnutím jsme byli schopni motor znovu za letu nahodit. Vyžadovalo to další „vifikundaci“ a to dekompresor na hlavě válce, protože motor pod plnou kompresí jednoduše za letu nahoditelnej nebyl…Při prvních testech to bylo samozřejmě spousta přistání se chcípnutým motorem 🙂 .

Po laborování s kladkostrojem jsme se přeci jen rozhodli postoupit o level výš a zamontovat do krosen elektrický startér. Žádný youtube nebo nějaké stránky s návody na to, jak to udělat (jak tomu je u naprosto VŠEHO  dnes) samozřejmě neexistovaly, a tak to bylo hooodně velký ladění…voltáž, baterie, kabeláž, vlastní startér, vypínače, pojistky, chcípák, ovládání atd. atd. atd.

Pamatuju si jako dnes historku spojenou právě s laborováním s nově zabudovaným startérem na roudnickém letišti: na krosně bylo dost elektrických obvodů zajišťujících výše zmiňované funkce. Protože to všechno byly vlastně prototypy, nebyl čas ani potřeba ( 🙂  ) rozlišovat barevně jednotlivé kabely. Ten den nám na krosně nemakaly funkce úplně podle našich představ. Bylo potřeba trochu přeházet elektrickou konfiguraci… což šlo udělat jen a pouze PŘEŠTÍPNUTÍM  na pevno ukotvených kabelů….

… stojíme takle s Frantou, který drží v ruce štípačky, nad krosnou a DUMÁME, kterej kabel teda štípnem a přehodíme. „Díky“ kapotáži, kterou jsme již v té době měli částečně  na krosnách, nebylo úplně jasný, který kabel je ten správný… od té doby  (vidím to opravdu jako dnes před sebou) si pamatuju Frantovu památnou hlášku, která naprosto vystihovala situaci (představte si krásný večer… všichni nadržený na lítání….) HELE… BLBĚ SE MUŽEŠ ROZHODNOUT  BUĎ  RYCHLE,  NEBO POMALU – TAKŽE RYCHLE !!! a štípnul první kabel, kterej mu přišel pod ruku!

Přiznám se, že v úplně  prvních sekundách jsem hloubku jeho myšlenky nepochopil. Došla mi až časem a navíc se potvrdila několikrát v životě v praxi. Prostě když není čas a neexistujou jasné indicie ani argumenty, na kterých se dá STAVĚT RACIONÁLNÍ ÚVAHA… je potřeba to prostě „střelit“. No a když už je tady tahle situace, která může samozřejmě velice snadno vyústit v BLBÝ rozhodnutí … není naprosto důvod ztrácet čas!

Pointa tohoto příběhu je ta, že to navíc byl TEN SPRÁVNÝ kabel, který Franta štípnul (což byla samozřejmě NÁHODA !) Ale i kdyby to byl špatnej kabel… měli bysme víc času na řešení, než kdybychom tam hodinu „mudrovali“  a zatím přišel západ slunce…

BLBĚ SE MUŽEŠ ROZHODNOUT BUĎ RYCHLE NEBO POMALU – TAKŽE RYCHLE !

Díky Františku!

Mohlo by se vám líbit...